img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Reťaz na bicykli – kedy a ako ju vymeniť?

Reťaz na bicykli – kedy a ako ju vymeniť?

Nižší výkon a pomalšia jazda aj napriek väčšej námahe pri šliapaní. Príčinou môže byť znečistená alebo poškodená reťaz. Tá vyžaduje včasnú výmenu a následne aj pravidelnú starostlivosť, ktorou ju budete udržiavať v čistom a funkčnom stave.

Každá reťaz na bicykli má vymedzenú životnosť, ktorá závisí od najazdených kilometrov aj od terénu, v akom jazdíte. K skoršiemu opotrebovaniu dochádza pri častejšom kontakte s blatom a vodou. Zabrať jej dávajú aj strmé a nerovné trasy. Pri šliapaní nahor je na ňu vyvíjaný väčší tlak, pri zjazdoch nadol zas čelí silnejším otrasom. To všetko vedie k jej postupnému opotrebeniu, vplyvom ktorého je potrebné vymeniť ju.

Kedy meniť reťaz na bicykli?

Vhodný čas na výmenu reťaze je vždy individuálny. Ak došlo k jej poškodeniu, ktoré sťažuje chod bicykla, k výmene pristúpte hneď. Dôvodom nie je iba samotná kvalita jazdy. V hre je aj bezpečnosť a snaha predísť väčším poruchám, napríklad poškodeniu kazety alebo prevodníka. Vymeniť reťaz je potrebné aj pri jej natiahnutí, ktoré odhalíte jednoduchým zmeraním.

výmena reťaze na bicykli

Meranie dĺžky reťaze na bicykli

Najlepším spôsobom merania je zaobstarať si tzv. kaliber na reťaz. Takáto špeciálna mierka je dostupná v každej dobrej predajni. Jej použitie je úplne jednoduché. Stačí pripojiť háčik na konci mierky medzi články a skúsiť zapichnúť druhý koniec kalibra do vedľajšej medzery reťaze. Ak sa mierku zapichnúť nedá, reťaz natiahnutá nie je. V opačnom prípade vás čaká výmena. Pri zapichnutí sa treba riadiť značkami na mierke. Pri 0,75 % natiahnutí stačí vymeniť reťaz. 1 % natiahnutie môže signalizovať aj potrebu výmeny kazety a prevodníka.

Postup, ako vymeniť reťaz:

– pripravte si novú reťaz, nitovač a špeciálne kliešte na rýchlospojku

– novú reťaz kupujte podľa konkrétneho typu kazety a prevodníka

– pred výmenou zaraďte najvyšší prevod, reťaz tak bude voľnejšia

– pomocou klieští ju rozpojte a následne celú demontujte z bicykla

– novú reťaz skráťte pomocou nitovača, dĺžku porovnajte so starou

– stará natiahnutá reťaz bude dlhšia, pre kontrolu spočítajte články

– po skrátení reťaz prevlečte cez zadnú kazetu aj cez prevodník

– prevlečenú reťaz spojte novou rýchlospojkou pribalenou k reťazi

– po zacvaknutí rýchlospojky je reťaz vymenená a bicykel pripravený

Starostlivosť o reťaz bicykla

Po výmene odporúčame reťaz namazať, čím zlepšíte jej chod. Následne ju premažte vždy po sérii niekoľkých jázd. Ak jazdíte v teréne plnom prachu a blata, pravidelne jej venujte kvalitnú očistu. Reťaz môžete čistiť navlhčenou handričkou, prípadne si viete zakúpiť špeciálnu čističku na reťaz, ktorá sa postará o jej dokonalé zbavenie prachu a zvyškov oleja. V rámci starostlivosti o reťaz tiež odporúčame zaradiť najnižší prevod, ak bicykel nechávate zaparkovaný. Reťaz tak nie je zbytočne natiahnutá, čím predĺžite jej životnosť.

Výmena reťaze v pravý čas chráni celý bicykel. Jedná sa o investíciu, ktorá vám môže ušetriť náklady za väčšie opravy. Zároveň je kľúčová pre zaistenie komfortnej a bezpečnej jazdy. Ak si na výmenu reťaze netrúfate, radi vám pomôžeme. Stačí sa objednať do nášho kamenného servisného centra.

Zdroj obrázka – pixabay.com

Zanechať komentár