img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pravidelná údržba bŕzd: Na ktoré veci nezabúdať?

Brzdy patria medzi najdôležitejšie komponenty bicyklov a sú základom pre bezpečné jazdenie. Práve preto by ste im mali venovať pravidelnú pozornosť. Začiatok sezóny je ideálnym časom na to, aby ste ich poriadne skontrolovali a dopriali im servis. Na ktoré veci by ste sa mali zamerať?

Nie je brzda ako brzda. V dnešnej dobe sa môžete najčastejšie stretnúť s 3 typmi bicyklových bŕzd – klasickými V-čkovými, hydraulickými kotúčovými a mechanickými kotúčovými. Konkrétnemu konštrukčnému riešeniu je potrebné prispôsobiť aj údržbu.

Údržba V-čkových bŕzd

Tento druh bŕzd sa v anglickej literatúre označuje ako V-brake. Ide o klasický jednoduchý mechanizmus, pri ktorom sa o brzdenie starajú gumičky priliehajúce k ráfiku kolesa. Benefitom tohto riešenia je vysoká spoľahlivosť a nenáročná údržba. Najčastejším problémom je slabé dotiahnutie brzdového lanka, ktoré sa prejavuje tým, že pri maximálnom brzdení sa brzdová páčka takmer dotýka rukoväte. Riešením je pritiahnutie brzdového lanka. To sa dá vykonať buď pootočením nastavovacej skrutky, alebo dotiahnutím lanka na samotnej brzde.

Pozor na opotrebovanie gumičiek

Brzdové gumičky sa vyznačujú veľmi dobrou životnosťou a ak nejazdíte veľmi agresívne, bez problémov by vám mali vydržať aspoň 2 sezóny. V každom prípade, pravidelne kontrolujte ich stav. Keď zbadáte, že množstvo gumy je veľmi malé, prípadne, dokonca už vidíte kov, gumičky ihneď vymeňte za nové.

Nerovnomerné priliehanie gumičiek

Častým problémom V-bŕzd je nerovnomerné priliehanie gumičiek k ploche ráfika. Napríklad, predná časť gumičky sa ho dotýka skôr ako zadná, respektíve, spodná a vrchná časť nepriľne k ráfiku naraz. Kvôli tomu dochádza k rýchlejšiemu nerovnomernému opotrebeniu. Riešením je nastaviť gumičky do správnej polohy po povolení skrutky, ktorou sú primontované k mechanizmu stláčania. Povolená gumička sa dá jednoducho vyladiť tak, aby celou plochou rovnomerne priliehala k ráfiku.

Asymetrický chod bŕzd

Niekedy sa môžete stretnúť aj s tým, že pri jazde sa jedna gumička neustále trie o ráfik. Prípadne, pri stlačení brzdy sa ľavá gumička dotýka ráfiku skôr ako pravá alebo naopak. Tento problém sa dá napraviť pomocou malej skrutky, ktorá je na ľavej aj pravej páčke držiacej brzdovú gumičku. Pritiahnutím, respektíve, povolením skrutky sa nastaví symetria chodu ľavej a pravej časti brzdy.

Údržba kotúčových bŕzd

Mechanické kotúčové brzdy využívajú na prenos sily z brzdovej páčky na prítlačný mechanizmus platničiek lanko, rovnako ako V-čkové brzdy. Pri nastavovaní odozvy brzdovej páčky preto postupujte rovnako ako pri V-čkových brzdách – pritiahnite lanko. Dávajte si však pozor na to, aby nebolo dotiahnuté príliš. V takom prípade sa vám môže stať, že platničky budú pri jazde trieť o kotúč a vydávať nepríjemný kovový zvuk.

Ak máte hydraulické kotúčové brzdy a zdá sa vám, že brzdové páčky sú akési mäkké a majú príliš dlhú dráhu chodu, zrejme bude potrebné odvzdušniť systém. Tento úkon sa síce dá vykonať aj v domácich podmienkach, avšak nie je tak jednoduchý ako pritiahnutie lanka. Preto ho odporúčame nechať na odborníkov.

Trenie platničiek pri jazde

Ak platničky pri jazde svojvoľne trú o kotúč a vydávajú charakteristický kovový zvuk, zrejme je zle nastavený brzdový strmeň. V takom prípade je potrebné povoliť skrutky, ktorými je pripevnený k rámu bicykla a jemne ho nastaviť do takej polohy, aby platničky boli vycentrované a v adekvátnej vzdialenosti od kotúča.

Príčinou trenia pri jazde však môže byť aj pokrivený kotúč. Ten sa dá v mnohých prípadoch opatrne narovnať.

Výmena brzdových platničiek

Keď vidíte, že na platničkách už nie je dostatok materiálu, prípadne, pri brzdení sa ozývajú kovové zvuky, čo najskôr ich vymeňte. V strmeni sú obvykle uchytené len jednou skrutkou, takže po demontáži kolesa sa dajú pomerne jednoducho vysunúť a nahradiť novými.

Profesionálna starostlivosť o brzdy

Pokiaľ chcete mať istotu, že brzdy na vašom biku sú v 100 % stave, nechajte si ich skontrolovať u nás. Naši profesionálni technici ich odborne preveria, v prípade potreby vymenia dôležité súčasti a vyladia ich k dokonalosti. Budú vám tak spoľahlivo slúžiť počas celej sezóny a môžete sa na ne vždy spoľahnúť.

Zanechať komentár