img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Praktické tipy, ako efektívne čistiť bicykel

Určite to poznáte aj vy. Doprajete si poriadnu jazdu po miestnych nespevnených cestách a keď prídete domov, vyzeráte tak, ako keby ste sa váľali s diviakmi v bahne. Oblečenie sa vyperie, no čo s bicyklom? Prinášame vám niekoľko cenných rád, ako postupovať pri jeho čistení a na čo si dávať pozor.

Pravidelné čistenie bicykla je dôležité nielen z vizuálneho hľadiska, ale najmä funkčného. V podstate, môže vám byť úplne jedno, že na ráme máte už rok zaschnuté blato. Hliníkové či karbónové rámy moderných bicyklov nehrdzavejú a nečistoty im nijako neublížia. Čomu však ublížia, to sú brzdy, ozubené kolesá, komponenty radenia, ložiská či skrutky.

Ak sú tieto funkčné diely dlhodobo vystavené nečistotám, môžu sa zadrhávať a nefungujú optimálne. Skôr sa opotrebujú a nehovoriac o tom, že hrozí ich rýchlejšia korózia. Pravidelné čistenie biku vám tak nielenže navodí pokoj na duši, ale zároveň aj ušetrí desiatky eur, ktoré by ste museli minúť na servis.

Postup pri čistení bicykla

Prvým krokom pri čistení biku je odstránenie veľkých povrchových nečistôt. Na tento účel môže dobre poslúžiť hadica s tečúcou vodou. Ideálne je vyhýbať sa vysokému tlaku. Keď budete bicykel umývať wapkou, síce rýchlo zmyjete všetky nečistoty, avšak špinavá voda sa ľahko natlačí do ložísk kolies, stredového zloženia, rôznych drobných záhybov medzi ozubenými kolesami či v radení. V konečnom dôsledku si tak viete zbytočne privodiť viacero problémov.

Ak nemáte na výber a musíte bicykel umyť wapkou, dávajte si pozor, aby ste vodu striekali len na rám, nie na funkčné časti a do ložísk.

Handričky a kefky

Po prvotnom opláchnutí si vezmite handričku a vyčistite rám bicykla, riadidlá, vidlicu či kolesá. Stačí použiť čistú vodu, pre dosiahnutie dokonalého výsledku však do nej môžete pridať aj nejaký čistiaci prostriedok. Zamerajte sa na skrutky– tie mnohí bikeri ignorujú, no keďže sú často vyrobené z oceľových zliatin, sú náchylné na hrdzavenie. Záhyby na vidlici či v ráme môžete vyčistiť pomocou menších kefiek.

Najjednoduchším riešením je zobrať si klasickú lacnú kefku na umývanie zubov. No pokiaľ chcete, zakúpiť si môžete aj špeciálne kefky priamo určené na čistenie bicyklov.

Čistenie ozubených kolies a radenia

Pri umývaní robí obvykle najväčší problém kazeta, ktorej ozubené kolesá sú umiestnené tesne pri sebe. Na jej čistenie odporúčame využiť špeciálne tenké kefky. Tie sú častokrát súčasťou sád na čistenie reťaze. Využijete ich taktiež na umývanie prehadzovača či prešmykača. Aj v tomto prípade vám postačí čistá voda, dobrou voľbou je ale taktiež mydlová zmes s odmasťujúcimi vlastnosťami.

Nezabúdajte: Ak sú na vašom bicykli lanká radenia či bŕzd priamo vystavené nečistotám (nie sú vedené v ráme), vyčistite aj tie. Ak sa budú pohybovať v špinavom prostredí, môžu sa rýchlejšie opotrebovať a na nejakom výjazde vás nemilo prekvapia tým, že sa jednoducho pretrhnú.

Ako dokonale umyť reťaz?

Keď máte poriadne vyčistené ozubené kolesá, prichádza rad na samotnú reťaz. V tomto smere odporúčame tzv. práčku na reťaz. Ide o kompaktné plastové zariadenie, ktoré vo svojich útrobách ukrýva viacero kefiek. Práčku nasadíte na reťaz, nalejete do nej špeciálny čistiaci prípravok, ktorý je obvykle súčasťou sady a následne jednoducho potočíte kľukami, aby ňou postupne prešla celá reťaz.

Pomocou tohto jednoduchého zariadenia dokážete reťaz dokonale vyčistiť v priebehu niekoľkých minút. Následne ju stačí vysušiť a aplikovať na ňu kvalitné mazivo.

Nezabúdajte na brzdy

Hoci brzdové kotúče sa pri brzdení akosi vždy vyčistia samé, problémom je, že na nich ostáva prirodzená mastnota. V dôsledku nej môže byť brzdný účinok nižší. Pri čistení preto odporúčame kotúče odmastiť. Využiť viete špeciálne čistiace prostriedky na brzdy, prípadne technický benzín či iný prípravok s odmasťujúcimi vlastnosťami.

Zanechať komentár