img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oplatí sa kúpa elektrobicykla? Toto sú jeho hlavné výhody a nevýhody

Elektrobicykle sú trendom, ktorý sa neustále teší obrovskej popularite. Keď sa dnes vyberiete na bicyklový výlet, takmer už neexistujte šanca, aby vás aspoň raz nepredbehol nejaký „bzučiaci“ cyklista na elektrickom biku. Otázka tak znie – komu sa elektrobicykel oplatí a komu nie? Mali by ste nad ním rozmýšľať aj vy?

Každý elektrobicykel má v porovnaní s klasickým bicyklom 2 dôležité komponenty naviac. Elektromotor, ktorý je obvykle uložený buď v zadnom kolese, alebo v stredovom zložení a batériu. Tá môže byť zakomponovaná v ráme alebo prichytená na pomocnej konštrukcii nad zadným kolesom. Elektrobicykel však nie je motorka. Motor môže z legislatívnych dôvodov zaberať len vtedy, keď šliapete. Jeho maximálny výkon môže byť 250 W a pomáhať vám smie len do rýchlosti 25 km/h. Na riadidlách je ovládací panel s displejom, na ktorom viete sledovať základné jazdné údaje a meniť úroveň, ako výrazne asistuje elektromotor

Výhody elektrobicyklov

Elektrobicykle sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach. Najčastejšie ako mestské, horské, krosové a cestné. Každá z týchto kategórií prináša svoje vlastné benefity, no vo všeobecnosti ich môžeme zhrnúť nasledovne.

  • Možnosť chodiť na výlety so zdatnejšími cyklistami. Vďaka elektromotoru sa dokážete aj v strmých stúpaniach vyrovnať vašim zdatnejším kamarátom či rodinným príslušníkom. Môžete sa vydať na veľký rodinný výlet a užiť si jazdu bez toho, aby ste stále museli na niekoho čakať.
  • Zájdete ďalej. Ak ešte nemáte vybudovanú veľkú kondíciu, rádius, kam sa na bicykli dostanete od svojho domu, je obmedzený. Vďaka asistencii elektromotora však dokážete zájsť oveľa ďalej a zažiť tak viac zaujímavých ciest či miest. Kvalitné elektrobicykle majú často dojazd aj 80 alebo 100 kilometrov.
  • Nezapotíte sa cestou do práce. Toto oceníte najmä v letných mesiacoch. Do práce môžete stále chodiť ekologicky, na bicykli, no nebudete sa vždy po príchode musieť osprchovať. Aj s ťažkým ruksakom dokážete vďaka pomoci elektrického motora šliapať úplne voľne, bez toho, aby ste sa zadýchali.
  • Stihnete toho viac. Ak si radi vychutnávate dlhé strmé zjazdy z hôr, elektrobicykel vám umožní vychutnať si ich bez predchádzajúcej niekoľkohodinovej námahy. Na svoj obľúbený kopec vyletíte ako blesk, nemusíte tak vyrážať skôr z domu, aby ste všetko stihli. V tomto smere elektrobicykel dobre poslúži aj skúsenejším bikerom.

Nevýhody elektrobicyklov

Samozrejme, pred kúpou elektrobicykla myslite aj na jeho negatíva. Medzi najväčšie patria nasledovné.

  • Vyššia hmotnosť. Najmä v prípade, že si radi užívate úzke horské cestičky, elektrobicykel budete vnímať ako „ťažkú kravu“. Hmotnosť elektrických bicyklov sa obvykle pohybuje na úrovni 20 – 30 kilogramov, čo pri manévrovaní rozhodne pocítite. Negatívne môže vplývať aj pri pohybe po meste, keď bicykel potrebujete vyniesť hore schodmi alebo niekam zodvihnúť.
  • Vyššia cena. Aj keď ste s cenou elektrobicykla už zmierení, myslite na to, že vyššia cena sa odráža na zvýšenom záujme zlodejov. Parkovať tak elektrobicykel niekde pri stĺpe v meste je rozhodne väčší risk ako v prípade klasického biku.
  • Horšia flexibilita. Spontánne nápady kamarátov nemusia vždy ladiť s vaším harmonogramom nabíjania. Keď je elektrobicykel vybitý, len veľmi ťažko sa vám na ňom bude kvôli hmotnosti šliapať. Pokiaľ vám náhodne zavolá kamarát, či sa nechcete ísť za 15 minút niekam previezť, vybitá batéria vám dokáže ľahko prekaziť plány.

Na druhej strane však treba uznať, že technológie idú veľmi rýchlo vpred. Hmotnosti sa znižujú, dojazdy zvyšujú, a tak aj negatíva elektrobicyklov sú čoraz menej výrazné. Ak sa vám páčia, pokojne si jeden zaobstarajte. A aby vám následne dobre slúžil dlhé roky, nezabudnite mu dopriať pravidelný kvalitný servis!

Zanechať komentár