img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nová sezóna sa blíži! Ako sa na ňu pripraviť?

Hoci niektorými časťami Slovenska v aktuálnom čase stále lomcuje sneženie spojené s poriadnymi mrazmi, pohľad do kalendára hovorí jasnou rečou. Čoskoro tu bude jarná sezóna a konečne budeme môcť osedlať naše biky! Aby ste prvé tohtoročné kilometre mohli odštartovať vo veľkom štýle, prinášame vám pár tipov, na čo v rámci príprav nezabudnúť.

Ako sa hovorí, pripraveným šťastie praje. No nielen to. Pokiaľ prípravám na novú sezónu venujete dostatok pozornosti, dokážete z nej vyťažiť oveľa viac bezpečných kilometrov plných zážitkov. Pýtate sa, čo vlastne robiť?

Refreshnite svoju kondičku

Poznáte to možno aj vy. Počas zimy síce vybehnete párkrát na lyže, no väčšinu času aj tak len sedíte doma. A kondička ide dolu vodou. Keď na jar prvýkrát osedláte svoj bike, po niekoľkých kilometroch vám začne dochádzať dych. Bojujete, premáhate sa, nadávate. Aj preto sú začiatky sezóny pre mnohých cyklistov tým najmenej obľúbeným obdobím.

Riešenie na tento problém je pritom tak jednoduché! Stačí si dopriať trochu kardio cvičenia aj počas zimy. Obľúbeným zimným športom cyklistov je skialp, no môžete si ísť aj zabehať. Tí šťastnejší z nás majú doma cyklo-trenažér. Pokiaľ ho máte aj vy, nepoužívajte ho len ako sušiak na mokré oblečenie. Občas ho poriadne prevetrajte – udržíte si tak svoju kondíciu na dobrej úrovni a prvé jazdy sezóny budú oveľa príjemnejším zážitkom.

Máte vhodné oblečenie?

Prvé jazdy sezóny sú často spojené s chladom, prípadne nejakým tým jarným dažďom. Pokiaľ nechcete hneď po prvej jazde skončiť s nejakou nepríjemnou chrípkou, nezabudnite sa poriadne obliecť. Kvalitné cyklistické oblečenie do prechodného obdobia nie je lacné, no za investíciu rozhodne stojí. Udrží vás dokonale v teple a ochráni pred vetrom či vodou z cesty.

Vylaďte si bike

Cez zimu plášte mierne sfúknu, často sa nejakým zázrakom rozladí prehadzovač či brzda. Pred prvou jazdou preto venujte pozornosť naladeniu bicykla. Vyhnete sa tak rôznym nepríjemnostiam. Poriadne si otestujte funkčnosť prešmykača či prehadzovača, preverte účinnosť bŕzd a dofúkajte plášte na optimálny tlak.

Pozornosť si zaslúži aj sedlovka. Na začiatku sezóny sa s ňou trochu pohrajte a nastavte si ju do dokonalej polohy. A to nielen z hľadiska výšky, ale aj sklonu. Doladiť môžete aj polohu riadidiel, aby ste sa na biku cítili maximálne pohodlne.

Praktický tip: Ak si svoj bike nastavujete sami doma, na prvý výjazd si so sebou radšej zoberte opravnú sadu. Nejaké tie chybičky v naladení sa totiž častokrát ukážu až počas jazdy.

Skontrolujte povinnú výbavu

Asi nemusíme zdôrazňovať, že na výjazdy by ste si so sebou mali nosiť pumpu (prípadne fľaštičku so stlačeným vzduchom), náradie na demontáž plášťa, sadu základných „imbusákov“, sadu na opravu defektu a náhradnú dušu. Samozrejme, ak máte bezdušové plášte, niektoré z uvedených prvkov povinnej výbavy môžete vynechať.

Neraz sa stane, že počas zimy lepidlo na opravu duší degraduje a úplne stvrdne. Ak na takúto nemilú skutočnosť prídete niekde v lese, 40 km od domova, veľmi vás to asi nepoteší. Uistite sa preto, že v kapsičke či vrecku máte všetky potrebné veci a sú v použiteľnom stave.

Refresh biku pred sezónou

Pokiaľ nemáte čas hrať sa s ladením bŕzd či radenia, aby všetko fungovalo hladko a spoľahlivo, svoj bike môžete zveriť do našich rúk. Profesionálni mechanici Saferide ho dajú do tip-top stavu, aby vám robil veľkú radosť už počas prvých kilometrov. Celý ho poriadne skontrolujú, nastavia, namažú reťaz a opravia akékoľvek drobné nedostatky, ktoré by vás mohli vyrušovať.

Do novej sezóny tak vykročíte tou správnou nohou, alebo skôr kľukou… Prajeme veľa šťastných kilometrov!

Zanechať komentár