img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Najčastejšie poruchy bicyklov: Ako sa prejavujú?

Hoci bicykle sú pomerne jednoduché stroje, každý biker dobre vie, že ani im sa nevyhýbajú rozličné technické problémy. Tie vám dajú veľmi rýchlo najavo zmenou svojich jazdných vlastností či špecifickými zvukmi. My sme si pre vás pripravili jednoduchý návod, ako diagnostikovať najčastejšie poruchy podľa ich charakteristických prejavov.

Téma technických problémov bicyklov je veľmi aktuálna práve teraz, pred začiatkom sezóny. Možno to poznáte aj vy. Na jar prebudíte svoj bike zo zimného spánku, vybehnete na prvý výjazd a počas neho si všímate rôzne zvláštne prejavy. Niečo pri poriadnom šliapaní do pedálov puká, reťaz v kopcoch akosi zvláštne preskakuje, riadidlá pri vysokej rýchlosti vibrujú a podobne. S akými symptómami porúch sa môžete stretnúť pri prvých jarných jazdách najčastejšie a čo znamenajú?

Pukanie pri prudšom zatlačení do pedálov

Pokiaľ váš bicykel pri prudšom zatlačení do pedálov puká, najčastejšou príčinou je povolené stredové zloženie – ložisko, v ktorom sú uložené kľuky. Riešenie tohto problému je pomerne jednoduché. Stačí demontovať kľuky, stredové zloženie dotiahnuť špeciálnym kľúčom a opäť osadiť kľuky. Niekedy je dobré stredové zloženie rovno rozobrať, vyčistiť a namazať jeho útroby.

Druhou príčinou pukania môže byť vybité ložisko v samotných pedáloch. To sa prejavuje aj tým, že v pedáli cítite vôľu. V takom prípade je obvykle najlepšie zakúpiť si nové pedále.

Preskakovanie reťaze

Reťaz obvykle preskakuje na ozubených kolesách kazety, pričom príčinou je často rozladený prehadzovač. Ten sa prejavuje aj tak, že pri prehadzovaní reťazi chvíľu trvá, kým preskočí na zvolené ozubené koleso. Prehadzovač sa na väčšine bicyklov nastavuje citlivým doťahovaním, prípadne uvoľňovaním lanka. Potrebné je doladiť aj horný a spodný doraz.

Príčinou preskakovania reťaze však môžu byť taktiež poškodené zuby kazety. Pokiaľ dlho jazdíte so starou vyťahanou reťazou, zuby sa rýchlejšie zbrusujú a menia svoj tvar. V dôsledku toho už nedokážu efektívne viesť reťaz a tá následne pri jazde náhodne preskakuje, obvykle pri vyššej záťaži. V tomto prípade vám už nepomôže nič iné, než vymeniť kazetu za novú.

Vibrovanie riadidiel

Keď pri jazde pustíte ruky z riadidiel, bicykel by mal ísť stabilne rovno. Ak badáte, že zatáča do strany, prípadne riadidlá viditeľne vibrujú a kmitajú zo strany na stranu, problém je najčastejšie v kolesách. Výplet kolesa je pri jazdách po nerovnostiach namáhaný, v dôsledku čoho vzniká na ráfiku malá „osmička“. Tú vidíte aj na prvý pohľad – koleso sa jednoducho netočí rovno, ale niektorá časť ráfika sa vychyľuje do strany. Riešením je vycentrovanie kolesa.

Príčinou stranového hádzania kolesa môže byť aj nesprávne sadnutý plášť. Počas zimy plášte prirodzene stratia tlak a keď ich na jar fúkate, nemusia sa správne usadiť na svojom mieste v ráfiku. Keď ich nafúkate, roztočte koleso a sledujte ho zboku. Na plášti je obvykle vyznačená akási vodiaca čiara, na ktorej viete sledovať, či sa točí rovno. Pokiaľ v určitom mieste nie je plášť sadnutý, mierne ho sfúknite a zatlačte rukou.

Trenie bŕzd pri jazde

Keď zdvihnete bicykel a potočíte kolesom, v žiadnom mieste by sa nemalo ozývať trenie medzi platničkou a kotúčom, respektíve, brzdovou gumičkou a ráfikom. Pokiaľ sa tak deje, brzdám by ste mali venovať pozornosť.

V prípade kotúčových bŕzd môže byť príčinou pokrivený kotúč. Ten sa dá v mnohých prípadoch narovnať. Trenie je však častokrát spôsobené rozladenou polohou brzdového strmeňa. Ten je na rám bicykla obvykle uchytený pomocou 2 skrutiek, pričom po ich povolení je možné upraviť jeho polohu, aby sa platničky pri jazde nedotýkali kotúča a boli od neho rovnomerne vzdialené. Pri hydraulických brzdách môže problémy spôsobovať aj zavzdušnenie. Pri klasických „gumičkových“ brzdách sa dá poloha gumičiek pomerne jednoducho nastaviť. Pomocou malých skrutiek na mechanizme brzdy je možné upraviť polohu ľavej a pravej gumičky tak, aby boli symetricky vzdialené od ráfika.

Ak sa aj váš bike rozhodol, že vám niečím znepríjemní začiatok sezóny, prineste ho k nám. Postaráme sa o odbornú opravu všetkých nedostatkov, aby bol 100 % pripravený na všetky dobrodružstvá.

 

Zanechať komentár