img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Karbónový verzus hliníkový rám bicykla – aké sú medzi nimi rozdiely?

Chystáte sa kupovať nový bike a rozmýšľate, či sa vám viac oplatí model s karbónovým rámom, alebo vám postačí hliníkový? Rozdiely medzi týmito dvoma materiálmi sú pomerne veľké, a to nielen po stránke ceny, ale aj samotných vlastností. Ktorý bude lepšou voľbou pre vás?

Vývoj v oblasti nových bicyklov ide veľmi rýchlo vpred. Kým ešte prednedávnom bol karbón považovaný za niečo extra, čo si mohli dovoliť len skutoční profesionáli, v dnešnej dobe sa stáva čoraz dostupnejším. Stretnete sa s ním už aj v niektorých nižších radách horských či cestných bicyklov. Aby výrobcovia čo najviac šetrili hmotnosť, aj v prípade bicyklov s hliníkovým rámom často používajú aspoň karbónové komponenty. Napríklad, cestné bicykle s hliníkovým rámom sú obvykle vybavené karbónovou vidlicou.

My sa však nejdeme venovať karbónovým komponentom, ale samotným rámom vyrobeným z karbónu a hliníka. Toto sú hlavné rozdiely medzi nimi, ktoré by ste mali poznať.

Cena a úspora hmotnosti

Karbón sa stal tak populárnym najmä kvôli svojej nízkej hmotnosti a vysokej pevnosti. Na druhej strane však treba uznať, že aj vývoj v oblasti hliníkových rámov ide veľmi rýchlo vpred. V konečnom dôsledku tak rozdiely v hmotnosti hliníkových a karbónových rámov dnes nie sú tak výrazné. Neraz sa stáva, že za karbónový rám si musíte priplatiť viac ako 1000 eur, no úspora hmotnosti je menej ako 1 kilogram. Okrem hmotnosti však do hry vstupujú aj ďalšie dôležité vlastnosti.

Schopnosť tlmiť vibrácie

Napriek tomu, že karbón je veľmi pevný, vyznačuje sa dobrou schopnosťou tlmiť vibrácie a rázy. Kým hliník ich prenáša priamo do zadku a rúk jazdca, karbón veľkú časť z nich pohltí. To oceníte najmä pri dlhších jazdách na rozbitých cestách. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo bývajú cestné bicykle s hliníkovým rámom vybavené karbónovou vidlicou alebo riadidlami. Jednoducho, získate tak väčší komfort jazdy.

Torzná tuhosť

Aj v tomto smere karbón vyhráva nad hliníkom. Torznú tuhosť bicykla pocítite najmä pri naklápaní bicykla, keď pedálujete postojačky. V prípade hliníkových rámov dokážete výraznejšie cítiť, že rám bicykla sa krúti a mierne ohýba. Karbón má vysokú torznú tuhosť, takže ohýbanie rámu takmer vôbec nie je citeľné. Bicykel tak pôsobí solídnejšie a na cestu dokáže preniesť viac pohybovej energie.

Životnosť

Ktorý rám vydrží dlhšie – karbónový alebo hliníkový? Na túto otázku nájdete v komunite bikerov často protichodné odpovede. Niekto má skúsenosť, že karbónový rám praskol po týždni jazdenia a naopak, iný biker nadáva na poškodený hliníkový rám, ktorý nič nevydrží. Pravda je taká, že karbón je náchylný na štiepenie. Teda, keď vám do rámu bicykla narazí veľký kameň, môže sa jeho vrchná vrstva odštiepiť. Hoci na prvý pohľad to môže vyzerať ako vážny problém, opak je pravdou. V dnešnej dobe existujú technológie, vďaka ktorým je možné poškodené karbónové rámy rýchlo a lacno opraviť do pôvodného stavu.

Naopak, keď kameň narazí do hliníkového rámu, vytvorí v ňom preliačinu, ktorá sa už obvykle opraviť nedá. Zároveň, keďže hliníkový rám nedokáže tak dobre pohlcovať vibrácie, po niekoľkých rokoch používania sa v ňom začínajú tvoriť drobné trhlinky. Tie sa s postupom času môžu zväčšovať a vyústiť do prasknutia.

Verdikt

Hoci karbónový rám po stránke vlastností jednoznačne vyhráva nad hliníkovým, treba zvážiť aj jeho vyššiu cenu. Pokiaľ hľadáte bicykel v nižšej cenovej hladine, chybu rozhodne nespravíte ani kúpou bicykla s kvalitným hliníkovým rámom. Avšak, pokiaľ ste skúsený biker a chcete pre seba to najlepšie, investícia do karbónu rozhodne stojí za to.

Zanechať komentár