img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jazdili ste na svojom bicykli počas zimy? Doprajte mu kvalitný refresh!

Jazdenie na biku počas zimy má veľké čaro. Síce pri ňom poriadne vymrznete, možno si občas zanadávate a pády nie sú ničím výnimočným, v konečnom dôsledku je vždy plné zážitkov. Aby ste si však svojho dvojkolesového spoločníka mohli naplno užívať aj na jar či v lete, po zimnom jazdení by ste mu mali dopriať poriadnu starostlivosť.

Asi nie je žiadnym prekvapením, že práve pri zimnom jazdení dostáva bicykel najviac zabrať. Azda najväčším nepriateľom sú kamienky spojené s posypovou soľou. Aj keď nejazdíte priamo po snehu, vlhkosť a soľ sa z kolies ľahko dostane na kovové komponenty a tie začínajú pomerne rýchlo hrdzavieť. Začínajúcu koróziu by ste nemali ignorovať. Práve naopak, po skončení zimnej sezóny jej venujte dostatok pozornosti.

Základom je detailná očista

Všetky komponenty bicykla po zime poriadne vyčistite. Uprednostnite ručné umývanie, keďže vysoký tlak wapky môže spôsobiť poškodenie ložísk. Keď bicykel zbavíte povrchových nečistôt, ľahko uvidíte potenciálne nedostatky, napríklad hrdzavé miesta.

Reťaz je častokrát vhodné vymeniť

Aj keď ste po každom zimnom jazdení reťaz vyčistili, môže sa vám stať, že sa na nej už začali objavovať hrdzavé miesta. V takom prípade je obvykle najlepším riešením vymeniť ju za novú. Opotrebovaná reťaz totiž môže poškodzovať ozubené kolesá kazety, v dôsledku čoho sa neskôr objavia problémy s radením. Lacnejšie je preto reťaz preventívne vymeniť.

Pokiaľ nejaví väčšie známky opotrebenia, stačí ju len poriadne vyčistiť a namazať. Používajte značkové mazivá, ktoré poskytujú dokonalú ochranu a spomaľujú opotrebúvanie.

Starostlivosť o skrutky a závity

Soľ zo zimných ciest sa obvykle ukáže na kovových skrutkách, ktoré nemajú tak dobrú protikoróznu ochranu. Začínajúcu hrdzu nepodceňujte. Časom dokáže z povrchu prerásť hlbšie, v dôsledku čoho môže daný spoj povoliť a spôsobiť nehodu. Skorodované skrutky radšej vymeňte za nové. Odporúčame do závitu aplikovať malé množstvo vazelíny, aby nedošlo k „zapečeniu“.

Pozornosť venujte aj rýchloupinákom. Opäť platí, ak sú nadmerne skorodované, radšej ich vymeňte za nové.

Venujte pozornosť ložiskám

Či už je to ložisko kolesa alebo stredového zloženia, po zime si zaslúži rozobratie, prečistenie a premazanie. Hoci moderné ložiská sú dobre chránené pred vnikaním čiastočiek do vnútra, predsa len do nich nejaké nečistoty preniknúť môžu. Po vyčistení a nastavení budete mať istotu, že pri jazdách sa vaša nadobudnutá kinetická energia nebude zbytočne strácať.

Kontrola bŕzd

Soľ neraz spôsobí koróziu brzdových kotúčov či komponentov strmeňa. Poriadne teda skontrolujte, či niektoré súčasti netreba vymeniť. Premerajte si hrúbku brzdových kotúčov a taktiež sa pozrite na platničky, či je na nich ešte dostatok materiálu. V neposlednom rade, pozornosť si zaslúži aj brzdová kvapalina. V dôsledku veľkého kolísania teplôt sa môže brzdový systém rýchlejšie zavzdušniť a dochádza taktiež k väčšej degradácii kvapaliny. Pokiaľ teda cítite, že brzdová páčka je po stlačení akási mäkšia, zrejme bude treba vykonať odvzdušnenie.

Aký je stav plášťov?

Pri jazdení po cestách plných kamienkov sa plášte neraz opotrebujú rýchlejšie. Vznikajú v nich drobné trhlinky a dierky, ktoré zvyšujú riziko defektu. Po skončení zimnej sezóny ich preto poriadne skontrolujte a pokiaľ javia väčšie známky opotrebenia, vymeňte ich za nové.

Nastavenie radenia

V neposlednom rade, prečistite prehadzovač či prešmykač a skontrolujte stav laniek. Neraz sa stáva, že začnú tiež korodovať a následne vás pri jazde nepríjemne prekvapia tým, že sa jednoducho roztrhnú. Vám tak neostane nič iné, ako dôjsť domov na jednom prevode, čo nie je práve najpríjemnejší zážitok. Po vyčistení a kontrole prehadzovač či prešmykač nastavte.

Pokiaľ nemáte dostatok času či skúseností na to, aby ste si svoj bicykel po zimnej sezóne dali do poriadku, neváhajte sa nám ozvať. Naši skúsení servisní technici sa o neho postarajú ako o svoj vlastný a vy tak môžete mať istotu, že bude 100 % pripravený na všetky jarné dobrodružstvá.

 

Zanechať komentár