img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ako pripraviť bicykel na novú sezónu? Nezabúdajte na tieto veci!

 

Jar je v plnom prúde a pravdepodobne ste už aj vy stihli prebudiť svoj bike zo zimného spánku. Predtým, ako sa vyberiete na poriadne dobrodružstvo, by ste mu však mali venovať kúsok pozornosti. V opačnom prípade riskujete nepríjemnosti, ktoré vás môžu stáť peniaze a čas naviac.

Konkrétne úkony, ktoré by ste mali vykonať počas jarnej údržby bicykla, do značnej miery závisia od toho, v akom stave ste ho nechali na jeseň. Ak ste mu na konci sezóny dopriali kvalitný servis, teraz vás veľa práce nečaká. No aj keď ste svoj bike dobre „zazimovali“, je potrebné skontrolovať niekoľko základných komponentov a funkcií. Ako sa hovorí, prevencia je základ úspechu.

1. Skontrolujte a dofúkajte plášte

Nič nové pod slnkom, no okrem dofúkania plášťov nezabúdajte na ich podrobnú kontrolu. Možno na nich objavíte trhliny, ktoré zvyšujú riziko defektu. Ak vidíte, že guma je na viacerých miestach popraskaná a javí známky veku, porozmýšľajte nad výmenou plášťov za nové. Totižto, tie s vekom strácajú svoje pôvodné vlastnosti a môžu vás nemilo prekvapiť nepredvídateľnými jazdnými vlastnosťami.

2. Venujte pozornosť reťazi

Ak bicykel celú zimu stál vo vlhkejšom prostredí, na reťazi možno budete vidieť kúsky hrdze. Respektíve, určite bude na nej vrstva prachu a nečistôt. V prvom rade ju tak poriadne vyčistite pomocou handričky s technickým benzínom alebo iným účinným prostriedkom. Následne použite mierku na reťaz a overte si, či už nie je príliš „vyťahaná“. Ak vám mierka ukáže, že medzi článkami je príliš veľká vôľa, reťaz bezodkladne vymeňte za novú. V opačnom prípade hrozí poškodenie zubov kazety a vám tak vzniknú výdavky naviac. Pokiaľ reťaz meniť netreba, pôvodnú po detailnom vyčistení nezabudnite namazať kvalitným olejom.

3. Otestujte brzdy a radenie

Dajte si koliesko okolo domu či bytovky a otestujte funkčnosť bŕzd. Všímajte si nielen ich účinnosť a záber brzdových páčok, ale aj to, či sa náhodou pri jazde netrú o kotúč alebo ráfik kolesa. Ak dochádza ku treniu za jazdy, prípadne sa vám nezdá ich účinok, nechajte si ich skontrolovať a nastaviť. To isté platí aj o radení. Vyskúšajte si jazdu na všetkých prevodoch a ak počujete akékoľvek zvláštne zvuky alebo je zmena ozubených kolies zdĺhavá a sprevádzaná rachotom, doprajte radeniu servis.

4. Preverte vôle v ložiskách

Zvýšená vôľa v ložiskách môže mať negatívny dopad na ich životnosť. Predtým, ako na svojom bicykli začnete plnohodnotne jazdiť, preverte ich stav. Pozornosť by ste mali venovať 3 najdôležitejším – hlavovému zloženiu, stredovému zloženiu a ložiskám kolies. Ako ich skontrolovať?

  • Vôľu v stredovom zložení preveríte tak, že rukami chytíte kľuky pedálov a skúsite nimi kývať zo strany na stranu. Ak pociťujete vôľu, je potrebný servis.
  • Pri testovaní vôle v hlavovom zložení zabrzdite naplno prednú brzdu, chyťte bicykel za riadidlá a skúste s ním pohnúť dopredu a dozadu. V prípade citeľnej vôle je potrebné hlavové zloženie dotiahnuť.
  • Na preverenie vôle v ložiskách kolies zdvihnite prednú alebo zadnú časť bicykla nad zem a skúste s kolesom kývať sprava doľava. Ak cítite vôľu, je potrebné nastaviť ložiská kolies.

Správne nastavenie jednotlivých ložísk vyžaduje špeciálne nástroje a hlavne cvik. Ak sú dotiahnuté príliš, bude sa vám horšie šliapať, prípadne zatáčať, čo je nebezpečné. Naopak, pri slabom dotiahnutí a zväčšenej vôli hrozí riziko rýchlejšieho zlyhania komponentov. Tento servisný úkon tak odporúčame zveriť do rúk profesionálom.

Ak chcete, aby bol váš bicykel stopercentne pripravený na novú sezónu, nechajte si ho skontrolovať v našom servisnom centre. Vybrať si môžete z viacerých prémiových balíkov, v rámci ktorých skontrolujeme nielen vyššie spomínané komponenty, ale aj veľa ďalších detailov. Budete tak mať istotu, že každá vaša jazda bude maximálne bezpečná a plná zážitkov!

Zanechať komentár