img
loader image
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

100 rokov Shimano – top míľniky z histórie lídra vo výrobe cyklosúčiastok

100 rokov Shimano – top míľniky z histórie lídra vo výrobe cyklosúčiastok

Máloktorá značka má vo svete cyklistiky také zvučné meno ako Shimano. Tá síce vyrába aj doplnky pre iné športy, no na vrchol sa dostala práve vďaka cyklosúčiastkam. Tie sú už pár desaťročí symbolom pokroku a vysokej kvality, ktorá robí bicykle výkonnejšími, bezpečnejšími a trvácnejšími.

Cyklosúčiastky a komponenty pre bicykle tvoria v súčasnosti viac ako 70 % z celej produkcie spoločnosti Shimano. Veľký japonský koncern ich distribuuje po celom svete na všetky typy bicyklov od mestských a horských modelov, až po moderné elektrobicykle. Na mnohé z nich získal aj patenty, čo mu pomohlo stať sa svetovým lídrom s najvyšším podielom na trhu.

Spoločnosť Shimano oslávila 100 rokov

Pojem Shimano sa na trhu po prvýkrát objavil už pred 100 rokmi. Udialo sa tak pri založení japonskej spoločnosti Shimano Iron Works, ktorú vo februári 1921 založil vtedy len 26-ročný Shozaburo Shimano. Ten sa ihneď pustil do výroby nových komponentov a už o rok neskôr predal prvé voľnobežkové koliesko. Viac ako 30 rokov ale spoločnosť nezaznamenala väčší úspech. Obrat nastal až v 50. rokoch, kedy na trh uviedla svoj prvý prehadzovač na bicykel.

história Shimano

 

Prvý prehadzovač Shimano

Japonská spoločnosť začala s výrobou prehadzovačov v roku 1956. Jej prvým komponentom tohto druhu bol 3-rýchlostný prehadzovač, ktorý zaujal nízkou hmotnosťou a dobrou cenou. Vďaka nemu sa firme podarilo expandovať a postupne si získať stabilné miesto aj na trhoch v USA a v Európe. Svoju vplyvnú pozíciu mimo Ázie spečatila v roku 1973, kedy predstavila prvý pretekársky prehadzovač zo série Shimano Dura-Ace.

Ďalšie významné míľniky:

1976 – spoločnosť Shimano začala pri výrobe cyklosúčiastok využívať vo veľkom hliníkový materiál.

1980 – Do výroby prehadzovačov boli zaradené prvky znižujúce aerodynamický odpor.

1982 – Na svetovom trhu sa objavila prvá kompletná Shimano MTB súprava.

1984 – Japonský výrobca poslal do obehu celkom nové SIS indexové radenie.

1990 – Spoločnosť predstavila brzdové páky Dual Control s integrovaným radením.

Líder v elektrickom radení

Úspechmi v minulom storočí sa veľká celosvetová expanzia spoločnosti Shimano neskončila. Hneď na začiatku nového storočia začala testovať revolučné elektrické radenie. S tým síce neprišla ako prvá, no dostala ho do širšieho povedomia cyklistickej verejnosti. Po sérii testov získala viacero patentov, ktoré jej umožnili zakomponovať elektrické radenie na rôzne druhy bicyklov.

história Shimano

Ako je pri okrúhlych výročiach zvykom, veľké nadnárodné spoločnosti posielajú na trh rôzne novinky. Výnimkou by nemalo byť ani Shimano, ktoré stále pracuje na výrobe nadčasových komponentov. V najbližších mesiacoch sa tak dočkáme ešte lepších a kvalitnejších súčiastok, ktoré využijeme aj pri opravách bicyklov v našom bratislavskom servisnom centre.

Zdroj obrázkov – pixabay.com

Zanechať komentár